Divertisment

Spectacole de teatru ProTicket din luna mai

Spread the love

 

Teatru pentru suflet: „Regina mamă”, „Gaițele”, „Genul acuzativ” și „Dragi părinți” – spectacole de neratat în luna mai

Luna mai aduce pe scenele din România patru spectacole memorabile, care explorează cu emoție, umor și sinceritate complexitatea relațiilor umane. Între 19 și 25 mai, publicul este invitat să trăiască un carusel de trăiri intense alături de actori de excepție și povești care ating cele mai sensibile coarde ale sufletului.

„Regina mamă”, cu Oana Pellea și Marius Manole, ajunge pe 19 mai la Timișoara (Opera Națională) și pe 20 mai la Târgoviște (Cinema Independența). Spectacolul surprinde, cu rafinament și ironie, relația complicată dintre o mamă și fiul ei, pendulând între iubire și manipulare, între umor și emoție profundă. Un duel actoricesc de excepție, în care fiecare replică ascunde o rană sau o îmbrățișare.

„Regina mamă” 

  • 19 mai, ora 20:00 – Timișoara, Opera Națională Română Timișoara
  • 20 mai, ora 19:00 – Târgoviște, cinema Independența

În aceeași seară de 19 mai, la București, pe scena TNB – Sala „Ion Caramitru”, se joacă „Gaițele”, o comedie clasică de Alexandru Kirițescu, înnobilată de prezența Maiei Morgenstern, Carmen Tănase, Adriana Trandafir și Virginia Rogin. Este o satiră acidă a micii burghezii interbelice, în care tensiunile familiale, ipocrizia și răutatea fină se transformă în surse inepuizabile de râs amar.

„Gaițele”

  • 19 mai, ora 20:00 – București, TNB Sala „Ion Caramitru”

Pe 20 mai, la Constanța, la Casa de Cultură a Sindicatelor, se joacă „Genul acuzativ”, un spectacol despre memorie, adevăr și moștenirea emoțională dintre generații. Cu o distribuție de top – Carmen Tănase, Emilia Popescu, Mirela Oprișor, Adrian Titieni, Vlad Zamfirescu, Tudor Istodor – povestea alternează cu grație între dramă și comedie, între trecut și prezent, între ce-a fost spus și ce-a fost tăcut.

„Genul acuzativ”

  • 20 mai, ora 20:00 – Constanța, Casa de Cultură a Sindicatelor

Pe 21 mai, la Bacău (Teatrul de Vară „Radu Beligan”), și pe 25 mai, la Brăila (Palatul Tineretului), „Dragi părinți” aduce în prim-plan fricțiunile și iubirile unei familii moderne. Cu o distribuție remarcabilă – Carmen Tănase, Marius Manole, Medeea Marinescu, Marius Bodochi, Șerban Pavlu – spectacolul abordează, cu umor și empatie, relațiile dintre frați, dar și datoriile părinților față de copiii lor.

„Dragi părinți”

  • 21 mai, ora 20:00 – Bacău, Teatrul de Vară „Radu Beligan”
  • 25 mai, ora 20:00 – Brăila, Palatul Tineretului

Biletele pentru toate spectacolele pot fi achiziționate de pe www.proticket.ro.

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *